Marcel Baliński

Opublikowane przez admin w dniu

Marcel Baliński

Marcel Baliński Pianista, kompozytor, aranżer. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego I i II stopnia w Łodzi w klasie fortepianu klasycznego. W 2017 roku ukończył studia licencjackie na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu jazzowego. W 2018 ukończył prestiżowe Policealne Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie. Obecnie jest studentem ostatniego roku studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Podczas nauki na „Bednarskiej” dał się poznać legendzie polskiego jazzu Zbigniewowi Namysłowskiemu, który kilkukrotnie zaprosił go do współpracy ze swoim kwintetem i nonetem, koncertowali w Polsce i Niemczech. Koncertował m.in. z: Wojciech Mazolewski Quintet, Aga Zaryan, Heavy Metal Sextet, Marcin Masecki, Jan Emil Młynarski, Marek Kądziela, Franciszek Pospieszalski International Quintet.

Obecnie gra bądź lideruje w zespołach: Jerry&The Pelican System, Entropia Ensemble, RASP Lovers. Z tym pierwszym, w maju 2019 roku wydał debiutancki album w prestiżowej serii Polish Jazz (vol.83) nakładem Polskie Nagrania Muza/Warner Music. Do tej pory ukazały się cztery albumy z jego udziałem. Wraz z autorskim kwartetem Entropia Ensemble zagrał kilkanaście koncertów w całej Polsce, promując swój debiutancki album wydany w listopadzie 2018 roku, w listopadzie 2019 roku zagrają koncert w jednym z największych europejskich klubów jazzowych Opus Jazz Club w Budapeszcie oraz w sierpniu 2020 na Nishville Jazz Festival w Serbii. Obydwa te koncerty są rezultatem udziału w finale międzynarodowego konkursu Jazz Juniors 2018. Aktywnie koncertuje w Polsce: na większości znaczących festiwali jazzowych w Polsce (m.in.: Jazz Jantar, Lublin Jazz Festival, Jazz Juniors), w Polskim Radiu (uczestniczył w koncercie wraz z Elektro Camerata Varsoviensis na 82 urodzinach „Dwójki”) i za granicą: Koncertował w Niemczech, Szkocji, Indiach, Francji, Luksemburgu, Białorusi. W maju 2020 roku wyruszy w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych z zespołem Jeryy&The Pelican System

Jest animatorem kultury w Łodzi. Jest twórcą znanych w mieście Jazzowych Jam Sessions w klubie KIJ. Od września 2016 roku do czerwca 2019 odbyło się ich prawie 150. W sezonie 2015/2016 organizował jam sessions w Klubie Szafa. Od 2016 roku zorganizował kilkanaście koncertów w Łodzi. 
Jest pomysłodawcą i kuratorem programu festiwalu „Dwa Piętra”, którego I edycja odbyła się w listopadzie 2019 r. i jest owocem współpracy z Fundacją Działania.

Kategorie: Artyści