Widok na podwórze

Widok na podwórze – Integracja | Sztuka | Rewitalizacja

“Widok na podwórze” to projekt Fundacji Działania, mający na celu integrację mieszkańców Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi oraz społeczności ukraińskiej przybyłej do naszego miasta. Wspólnymi siłami i kreatywną mocą sprawimy, że pomiędzy ulicą Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Kilińskiego i Jaracza zadzieje się sąsiedzka magia.

Artyści, animatorzy zaangażowani w projekt:

Martyna Konieczny, Dominika Sadowska, Natalia Spychała, Marta Pszonak, Niku Wolak, Jacek Obraniak, Marianna Engelmayer, Sabina Samborska (Pracownia Blot), Joanna Szczęsnowicz, Tomasz Ogrodowczyk.  

Jeśli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nadchodzącymi wydarzeniami zapraszamy do śledzenia nas w mediach społecznościowych.

Facebook

Instagram

TikTok

Metodą edukacji kulturalnej i animacji społeczno-artystycznej realizujemy projekty w charakterze site-specific, czyli sztuki tworzonej w odniesieniu do szeroko rozumianego miejsca i danego krajobrazu społeczno-kulturowego. Przez zaangażowanie mieszkańców – uczestników programu – odbędzie się prezentacja powstałych realizacji, takich jak pokaz lokalnej kolekcji modowej/metamorfozy osób (wyłonionych z open call), we współpracy z łódzka projektantką mody – Martyną Konieczny, wystawa prac plastycznych (portrety mieszkańców, animacje poklatkowe itp.) wykonanych przez uczestników warsztatów prowadzonych przez animatorkę Natalię Spychałę, realizacja i publiczna odsłona instalacji kamery obscury malującej we wnętrzu wybranego mieszkania widok podwórza ulicy Włókienniczej / lub wystawa fotografii (z publikacją w formie widokówek) prac uczestników warsztatów „po zmroku” Malowanie światłem. 

Prezentacje z zaangażowaniem mieszkańców danego obszaru mają na celu włączenie uczestników w badawczy i artystyczny proces tworzenia wypowiedzi artystycznej w kontekście osobistych doświadczeń oraz idei współdziałania. 

Programowi wydarzeń warsztatowych i prezentacji prac, towarzyszyć będą na portalach mediów społecznościowych relacje z przebiegu projektu. 

W ramach aktywności w mediach społecznościowych będą publikowane materiały: 

– autorskie słuchowisko Joanny Szczęsnowicz zrealizowane z udziałem mieszkańców

– wywiad z współtwórcami – mieszkańcami – uczestnikami projektu we współpracy z Radiem Kapitał

– livestream obrazu powstałego w instalacji kamery obscury („Widok na podwórze”)

– relacje multimedialne z bieżących warsztatów i innych wydarzeń w ramach programu

Wydarzenie organizuje Fundacja Działania w ramach projektu: „Widok na podwórze. Projekt społeczno-artystyczny” dofinansowany przez Miasto Łódź